Pontifikální mešní konvice s mísou
Konvice a lavabo
Brno, Místodržitelský palác, Morava, Czech Republic
Moravská galerie v Brně
About Moravská galerie v Brně, Brno, Místodržitelský palác
Opatství premonstrátů Nová Říše
1732
Josef František Rossmayer (po 1700 Praha – 1751 Olomouc )
Stříbro tepané, cizelované, zlacené
konvice v. 22,4 cm, oválná patka 9,9 x 8,1 cm; mísa 51 x 39 cm
Užité umění
Olomouc
Mísa oválného tvaru po obvodu vykrajovaná je tepána páskovým ornamentem s festony, mřížkami, růžemi a dvojicemi hlav andílků. Na jejím obvodu se nachází polofigura sv. Jana Nepomuckého, patrona objednavatele. Proti ní je umístěn tepaný oválný štítek s okřídleným sloupem, představujícím znak opatství Nová Říše a ryté iniciály objednavatele N.A /W./P.N./C.G. (Nobilis Abbas [Johannes Nepomucenus] Wyminko, Praepositus Neureuschensis/C.G.). Probošt Jan Nepomuk Wyminko/Vejminko (kolem 1683 – 1755) absolvoval studia jako profes v Hradisku u Olomouce. Proboštem premonstrátského kláštera v Nové Říši byl v letech 1725–1732 a r. 1733 byl zvolen prvním opatem kláštera. V této souvislosti byla slavnostní liturgická souprava zhotovena.
Konvice slouží při mši k očistě – obřadnímu omytí rukou kněze před přijímáním krve a těla Páně, přebytečná voda je zachycena do mísy. Nádoby tvořily součást soupravy, do níž patřily dále mešní konvičky a kalich (nedochován). Tyto práce jsou v siluetě i v dekoru odvozeny z augsburských vzorů (např. mistrů z rodu Billerů a Drentwettů).
Rossmayer se vyučil patrně v Praze a po tovaryšské službě v blíže neurčené cizině byl r. 1730 prohlášen mistrem v Olomouci. Vytvořil například svícny “v augsburské manýře” pro hlavní oltář na Sv. Kopečku u Olomouce, kalich s emailovými figurami Kristova Příbuzenstva pro brněnský dóm nebo vazby misálů pro dóm v Olomouci, v nichž kombinoval augsburské i francouzské vzory známé z grafických listů.
Konvice s mísou tvořily část slavnostní liturgické soupravy, do níž ještě patřily mešní konvičky a kalich (nedochován). Tyto práce z olomoucké dílny jsou v siluetě i v dekoru odvozeny z augsburských vzorů (např. mistrů z rodu Billerů a Drentwettů).
Práce je značena čtyřmi puncy: na patce konvice 1. orlice v kruhovém štítku – Olomouc; 2. částečně rozlitý monogram FR v kartuši – mistrovská značka Fr. Rosmayera; 3. částečně rozlitý letopočet ve štítku: 1732?; na okraji mísy: 1–3.; 4. repunc: 12.F v obdélném štítku; repunc Brno z let 1806–1809; ryté iniciály N.A /W./P.N./C.G.
Souprava je od svého vzniku v majetku Opatství premonstrátů v Nové Říši.
Miloš Stehlík, in: Ivo Krsek – Zdeněk Kudělka – Miloš Stehlík – Josef Válka, Umění baroka na Moravě a ve Slezsku, Praha 1996, s. 600, č. kat. 301.
Dana Stehlíková, in: Jiří Kroupa (ed.), V zrcadle stínů. Morava v době baroka 1760–1790, Paris – Rennes – Brno 2003, s. 266–267, č. kat. 105.
Dana Stehlíková, Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví, Praha 2003.
Zora Wörgötter "Pontifikální mešní konvice s mísou" in "Discover Baroque Art", Museum With No Frontiers, 2024. https://baroqueart.museumwnf.org/database_item.php?id=object;BAR;cz;Mus11;17;cs
Připravil: Zora Wörgötter
Editoval: Jiří Kroupa
MWNF – pracovní číslo: CZ 18